Minulé projekty
Níže najdete krátký seznam uplynulých projektů, které jsme v rámci Komunikujeme organizovali, nebo jsme se stali partnery. Seznam není úplný, ale věříme, že vás přesvědčí, že máme mnoho zkušeností a svou práci umíme velmi dobře.
Níže najdete krátký seznam uplynulých projektů, které jsme v rámci Komunikujeme organizovali, nebo jsme se stali partnery. Seznam není úplný, ale věříme, že vás přesvědčí, že máme mnoho zkušeností a svou práci umíme velmi dobře.
Projekt Moderní matka a žena byl zaměřen na ženy s dětmi mladšími 15 let a ženy ve věku 55 až 64 let (a nejsou ve starobním důchodu), které hledaly flexibilní formy zaměstnávání na trhu práce. Veškeré aktivity projektu byly poskytovány účastnicím zdarma. Mezi klíčové aktivity patřilo vzdělávání až do výše 227 hodin pro každou klientku, psychologické poradenství a bilanční diagnostika, motivační kurz, pomoc s přípravou a tvorbou životopisu a motivačního dopisu, pomoc s hledáním zaměstnání, příprava klientek na výběrové řízení pomocí assesment centrum, IT vzdělávání. V druhé části projektu byla klientkám nabídnuta rekvalifikace a v závěrečné části zprostředkování zaměstnání, které probíhalo ve spolupráci s pracovní agenturou. Původně jsme se v projektu zavázali realizovat 3 běhy, ale nakonec jsme pro velký zájem zorganizovali dokonce 6 běhů. Celkově 64 žen prošlo projektem a z toho 60 žen splnilo bagatelní podporu (minimální časová dotace 40 hodin). 27 osob prošlo rekvalifikací a 31 žen bylo zaměstnáno (z toho 18 přes pracovní agenturu a 13 přes dotované pracovní místo).
Registrační číslo: CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_061/0003513
Projekt Kmeny byl oficiálně zahájen 1.10.2017 a skončil 31.7. 2019.
Projekt byl zaměřen na rozvoj občanských a sociálních kompetencí 300 žáků 5. a 6. třídy ze 3 základních škol v hl. m. Praha. Nakonec se nám podařilo nad plán zapojit do projektu 351 žáků a 13 učitelů. Prostřednictvím uzavřeného celku aktivit se žáci seznamovali s městskými subkulturami a učili se přemýšlet o předsudcích a stereotypech k nim. Nabyté dovednosti pak aplikovali na probírané téma národnostních minorit a pod vedením zkušených lektorů formovali své názory a postoje založené na principech rovnosti, tolerance a úcty k sobě i druhým. Navíc jsme se od září rozhodli pořádat v rámci tohoto projektu i 2 kroužky deskových her, jehož výsledkem bylo vytvoření originální deskové hry samotnými dětmi, která se zabývala cílovou tématikou, v prvním kroužku byly zapojeny 4 děti a z toho 2 děti s odlišným mateřským jazykem a do druhého kroužku docházelo 10 dětí a z toho 2 děti s odlišným mateřským jazykem.
Deskové hry vyrobené žáky projektu
Cílem projektu bylo:
Operační program Praha – pól růstu ČR
číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/16_037/0000331
Projekt byl zaměřen na zprostředkování stáží pro žáky a studenty posledních ročníků středních, vyšších a vysokých škol. Stáže byly nabízeny na desítkách míst a projekt umožňoval stážistům obdržet mzdu na svou stáž. Stáže byly v délce 1 až 4 měsíců a naše organizace poskytla širokou podporu, včetně administrativní výpomoci, vytvoření manuálů pro stážisty i pro poskytovatele stáží.
Projekt, jehož smyslem bylo podpořit cílovou skupinu rodičů, kteří se dostali do znevýhodněné pozice na trhu práce vlivem nedostatečné pracovní zkušenosti. Naším záměrem bylo podpořit rodiče, kteří mají zájem o návrat na pracovní trh v částečném pracovním úvazku a zároveň nemají dostatek zkušeností s prací ve flexibilním pracovním úvazku a práci home office. Cílovou skupinu jsme nejdříve v této oblasti proškolili, ale hlavní objem byl obsažen v reálné práci a mentoringu od zkušených zaměstnanců společnosti. Cílem projektu bylo proškolit 24 členů cílové skupiny a následně zaměstnat 12 uchazečů ve společnosti Komunikujeme o.p.s.na podpořených pozicích. Během kurzu každý účastník absolvoval psychologickou diagnostiku zaměřenou na složky osobnosti úzce související s pracovním uplatněním. A to především na rozložení a rozsah pracovního výkonu, zdroje motivace k práci, strategie pro zvládání stresu a preference pracovní náplně. Cílem této diagnostiky bylo určit nejvhodnější pracovní uplatnění a i doporučení k osobnímu rozvoji.
Projekt Stop Stop radikalizace (StopR) podporoval nejen mládežnické organizace v 5 zemích (v Maďarsku, Slovinsku, Bulharsku, Polsku a České republice), ale i napříč celou Evropou a podporoval mezikulturní dialog mezi mládeží. Cílem projektu bylo zlepšit schopnosti a dovednosti mladých pracovníků předcházet a popřípadě zastavit radikalizaci u mladých lidí
v EU včas a účinně. V rámci projektu StopR se vyvinula jakási značka kvality, která podpořila a uznala nejlepší metodiky v oblasti mládeže proti radikalizaci a stala se tak i inspirací pro projekty jiné, které se také zabývají radikalizací mládeže. Oceněné metodiky můžete nalézt na webu projektu: www.stopr.eu i v českém jazyce.
Prioritou projektu „BIG STEP: Learning Through Gamification“ bylo vytvořit bezplatnou online videohru, která poskytuje inovativní vzdělávací metodu pro uprchlíky, osoby užívající mezinárodní ochrany a další skupiny a menšiny v podmínkách uprchlíků v Evropské unii. Jeho hlavním cílem bylo při hraní hry naučit se základům místního jazyka, základním komunikačním standardům a kulturním aspektům, které podpoří integraci a pochopení přátelských komunit
Projekt Romani Ambassadors byl zaměřen na zlepšení podmínek pro romskou komunitu z pohledu zaměstnání, stejných pracovních příležitostí a podnikání. Projekt stavěl na kontinuitě a využití dobré praxe z jiného projektu Erasmus + zaměřeného na romské podnikání a zvyšování vzdělání. Partnery projektu byly organizace z 8 evropských zemí.
Hlavními cíli projektu bylo:
Důležitou součástí projektu bylo zvýšení aktivní účasti romské mládeže a dětí na vzdělávání a zaměstnanosti.
Všechny projektové materiály jsou přístupné ke stažení na stránkách projektu:
ReYion: Rural Empowerment through Youth Initiatives and Organisations Networking byl projekt koordinovaný neziskovou organizací Bitartean Jolasen ze Španělska, s podporou Komunikujeme o.p.s. z České republiky. Mezi další partnery projektu patřily European Institute for Local Development z Řecka, Associazione di Promozione Sociale Futuro Digitale z Itálie a Zavod Mladinska Mreza MaMa ze Slovinska. Hlavním cílem bylo vytvořit materiál určený pro mládež žijící na venkově, který bude podporovat mladé lidi k zakládání, řízení a profesionalizaci třetího sektoru ve venkovských oblastech. Účastníci kurzu se naučili jak používat tento materiál, a jak přenést poznatky v něm obsažené, mládeži na venkově, včetně praktických cvičení. Současně podobné kurzy organizovali ve svých zemích, aby se otestovala kvalita projektem vytvořeného materiálu.
Projekt se zaměřením proti diskriminaci a integraci Romů v rámci programu Rights, Equality and Citizenship Programme, do kterého se díky členství v partnerské síti zapojilo nejen Komunikujeme o.p.s, ale i další dva čeští partneři: RomPraha a Dům národnostních menšin.
Záměrem projektu PAL bylo posílení a zlepšení integrace Romů do vzdělávacího procesu a jejich úspěšné uplatnění se na trhu práce. Přednostně se zaměřil na boj proti diskriminaci, propagaci demokratických hodnot, ochranu lidských práv, zlepšení účasti a spolupráce romské mládeže na školeních a využití znalostí pracovníků zabývajících se danou problematikou. Projekt měl zároveň za úkol podnítit diskuzi o rozvoji Evropské sítě pro sociální inkluzi Romů.
Mezi hlavní aktivity projektu patřily semináře, informační kampaně, on-line školení pro zaměstnance, kurzy a aktivity pro účastníky projektu.
Projekt ENTCOM Entrepreneurship and Community Cooperatives si kladl za cíl podporovat aktivní občanství a podnikání v malých a okrajových oblastech, a to prostřednictvím rozvoje a konsolidace podnikatelských dovedností, a dále strukturovat iniciativy “družstevních komunit”. Zároveň bylo cílem projektu šíření dobré praxe vyvinuté ve venkovských oblastech v různých zemích (do projektu bylo zapojeno několik zemí z EU, včetně Velké Británie nebo Rakouska).
Jedním z cílů projektu bylo vytvoření vzdělávacího programu, který by pomohl mladým lidem získat potřebné znalosti a dovednosti k tomu, aby mohli začít podnikat.
Narativní medicína (NBM) se snaží působit jako doplňkový přístup k medicíně založené na důkazech (Evidence Based Medicine – EBM), jež sleduje příběhy nemocí, jako způsob, jak pochopit lidi a léčit je ve správném a celostním kontextu. Cílem tohoto projektu bylo nabídnout lékařům intelektuální rámec, v němž mohou pracovat, spolu s nástroji k jeho provedení v každodenní praxi.
Účelem projektu bylo tedy obohacovat práci lékařů i ošetřujícího personálu upozorňováním na rozmanitosti kultur a víry, s nimiž přicházejí do styku, a současně na zkušenosti pacientů se systémy zdravotní péče, a to zejména v případech chronických onemocnění, a obzvláště u vzácných onemocnění. Důležitým výstupem tohoto projektu byla výměna nových myšlenek a přístupů z různých kulturních perspektiv, přenos nových metodik a rozvoj vzdělávacích manuálů.
Projekt UEFY byl zaměřen na pomoc dětem a mládeži ze sociálně slabších skupin. Hlavní problém, na který se projekt zaměřoval, byla nezaměstnanost mladých. Cílem bylo vytvoření partnerství a spolupráce mezi neziskovými organizacemi, místní samosprávou, organizacemi výchovného poradenství, úřadů probační služby a organizacemi pro mládež v partnerských zemích. To všechno napomáhalo podporovat vzdělávání mladých lidí a komplexně zlepšit sociální situaci celé společnosti. Náplní projektu byla snaha o řešení zvýšení příležitostí pro mladistvé a to vytvářením specifických programů, podporu sociálních, kulturních a volnočasových aktivit. Konkrétně se jednalo o kurzy kreslení, hudby, kariérní poradenství a řemesla.
Evropský projekt EYTO – EUROPEAN YOUTH TACKLING OBESITY, pro ČR – Zdravý životní styl dětí a mládeže, probíhal od října 2014 a aktivně se jej účastnili žáci základních škol ve Středočeském kraji. Děti zapojené v projektu se podílely na vytvoření kampaně, kterou nazvaly „Nebuď pecka“ a diseminaci projektu mezi svými vrstevníky. Po celou dobu měly děti na starost sociální sítě projektu, které spravovaly samy, spoluúčastnily se na realizaci akcí „Nebuď pecka“ a procházely různými školeními jako např.: Sociální sítě a jejich využití, nikoli zneužití, Kurz nutričních specialistů, Základy první pomoci a další. Na základě získání těchto dovedností a vědomostí se děti rozhodly dělat pro své vrstevníky dvouhodinové interaktivní besedy ve školách a předávat jim své vlastní zkušenosti a informace o zdravém životním stylu.
Projekt CRS byl zaměřen na děti jako oběti a původce násilí, s důrazem na děti, které utekly z domova, dětského domova, pěstounské péče či jiné formy péče o dítě, nebo o děti, které jsou z různých důvodů bez domova a žijí na ulici. Projekt byl navázán na obecné zásady Evropské unie a na Úmluvu o právech dítěte (OSN, 1989). Cílem projektu byl průzkum situace dětí, které se napříč Evropskou unií ocitají v náročných životních situacích, žijí na ulici či v nedůstojných a z hlediska hygieny a zdraví v širokém slova smyslu nedostatečných podmínkách a take a výzkum osvědčených postupů, a strategií uplatňovaných organizacemi za cílem podpory potřeb dětí žijících na ulici. Zprostředkoval se take inovativní školicí workshop, který poskytl odborníkům a organizacím aktuální vědomosti, dovednosti, umožnil jim porozumět informacím a umožnil jim přístup k informacím. Vznikly také vzdělávací programy cílené na komunity a děti; cílem bylo zvýšit povědomí o problematice. V projektu vznikla velká závěrečná studie shrnující poznatky z dotazníkového šetření, které proběhlo ve všech partnerských zemích.
Projekt usiloval o prevenci kyberšikany mezi dětmi ve věku 10-17 let pomocí online profilů na sociálních sítích. Pomocí videí, audio či jinak zajímavého obsahu se šířila osvěta a sdílení pozitivních příkladů a návodů.
Hlavními cíli IOR bylo zprostředkovat preventivní postupy, zvýšit rozšíření správného chování a zavedených, osvědčených postupů v Evropě, týkajících se správného využívání sociálních sítí mladými lidmi ve věku 10 až 17 let. Koordinovaná kampaň, zahrnující všech 27 členských států EU, zahrnovala: Výsledky, shromážděné na národní úrovni v každé z partnerských zemí, byly shromážděny v národní zprávě, stejně tak jako v souhrnném evropském dokumentu pojednávajícím o: přístupu, zvycích, z projektu vyplývajících témat, způsobech užívání sociálních sítí mj. z hlediska prevence rizik.
Tohoto projektu se účastnilo 14 partnerů z deseti členských států Evropské unie. Jeho všeobecným cílem bylo budovat a sdílet zkušenosti a zkoušet nové a inovativní přístupy jak prezentovat sporty v místních komunitách, posílení nepřehlédnutelnosti role sportu pro společenský prospěch a místní rozvoj, se zvláštním důrazem na mladé lidi a handicapované.
Konkrétní cíle byly:
School on the Cloud – mezinárodní projekt, ve kterém bylo zapojeno 18 evropských zemí rozdělených do čtyř pracovních skupin. Tento projekt se zabýval možností využití všech moderních technologií v oblasti výuky a zajištění osobnějšího a individuálnějšího přístupu ve vzdělávání jako takovém.
Beat Cyberbullying byl mezinárodním projektem spojující 9 organizací z 8 zemí (Turecko, Portugalsko, Itálie, Kypr, Spojené království, Norsko, Španělsko a Česká republika). Cílem projektu bylo vytvořit příručku pro teenagery a průvodce pro rodiče a učitele, které jim pomohou zorientovat se v problematice kyberšikany a poskytnou účinné nástroje, jak jí předcházet a jak se jí bránit.
Dále byla vytvořena aplikace pro chytré telefony, tablety a počítače. Prostřednictvím této aplikace a interaktivních her si mohli jejich uživatelé z řad dětí a mladých lidí ve věku od 11 do 18 let osvojovat způsoby, jak se na internetu pohybovat tak, aby se nevystavovali zbytečným hrozbám.
Neustálý nárůst v používání internetu jako prostředku komunikace, spolu s anonymitou, kterou poskytuje, v poslední době umožnil v kyber prostoru šíření aktivit založených na nenávisti. Proto je zapotřebí, aby subjekty působící v kyberprostoru, jako jsou jednotliví uživatelé nebo weboví poskytovatelé, bojovali proti tomuto druhu útoku, a to je to, o co usiluje náš projekt.
Jedním z mnoha problémů ve stíhání online projevů „hate speech“ je, že její skuteční autoři mohou být zřídkakdy voláni k odpovědnosti, protože identita uživatelů na webových stránkách, blozích a fórech se těžko dohledává a určuje.
Na základě debaty EU a v souladu se závěry Výroční konference o lidských právech z roku 2015 (Annual Colloquium on Fundamental Rights of 2015) je zapotřebí otevřít dialog na úrovni EU a IT společností, profesionálů a aktérů na poli těchto sektorů o tom, jak se postavit k problému „hate speech“ efektivněji. Kritickou důležitost v tomto případě má vývoj protiargumentací a péče o gramotnost v oblasti médií, jakožto prostředek, který přispívá k otevřené a tolerantní společnosti.
WORDS ARE STONES (v překladu „Slova jsou kameny“) chce zesílit stíhání případů online „hate speech“ a spolupracovat s IT společnostmi a médii, aby bojovala s očividně ilegální „hate speech“ a propagovala protiargumentaci vyzařující z občanské společnosti následujícími způsoby:
Projektu se účastní 8 členských států: Itálie, Bulharsko, Řecko, Rumunsko, Španělsko, Maďarsko, Litva a Česká republika. Více informací o projektu můžete nalézt na www.wordsarestones.eu, kde naleznete i českou verzi webu.